Cvičení pilates, dnes od chodidla!

Chodidlo. Základ pro správné držení těla. Na malém prostorovém úseku, držíme váhu celého těla. Rozpětí mezi zápěstím a loketní jamkou je rovnocenné délce chodidla, schválně se podívejte (vy ohebnější to můžete vyzkoušet :-)) a uvědomte si, jak malá část těla to, v porovnání se zbytkem, je.

V tomto článku nechávám záměrně stranou celou otázku reflexní terapie chodidel a perfektní systém, který skrze chodidla funguje na naše orgány. Text je zaměřen na, řekněme, povrchnější situace – díváme se dnes spolu na chodidlo zvenku 🙂

Chodidlo je geniální projekt. Můžeme ho bez problémů přirovnat k základům chrámu – opěrné body, klenba, nosné zdi, odpružení, přesně vyvážený systém tlaků a protitlaků…když má náš chrám správnou váhu a nosnost, je celá stavba v bezpečí. Přidejme pár kilo navíc a chrám se nám začne od základů hroutit. Existuje přímá vazba mezi potížemi se zády a chodidlem. Špatný nášlap vede k posunu pánve, posun pánve k bolesti zad. A co vede ke „špatnému“ chodidlu?

Přijdeme na svět se zdravými chodidly!

Co to znamená? Že postupně svá chodidla zdeformujeme. Toto je takový malý apel na rodiče. Vaše dítko má chodidla v pořádku (ve velmi malém procentu dochází k patologické situaci deformity chodidel v děloze). Tedy po narození jsou nožky ploché (nožní klenba se postupně tvoří), obvyklá je i mírná vnitřní rotace kotníků.

Nechte dítě běhat bosky! Nechte sebe běhat bosky!

Ideální pro správný vývoj chodidla je kontakt chodidla s podlahou, trávou, kamínky,…žádné boty a botičky, čím déle, tím lépe. V některých studiích se uvádí, že by se dítě mělo obout ideálně až v osmi letech (v našich zeměpisných šířkách nereálné, ale rozhodně hodno zamyšlení). Nezapomínejte i na svá chodidla. Kdy naposledy jste se POHODLNĚ prošli po kamenech? Bez syčení a vrtění se a přeskakování z nohy na nohu?

Chodidla svých dětí určitě řešte včas! Nemyslím tím ortopedickou vložku do bot, ale cvičení. Pokud je vaší ratolesti kolem šesti let a vám se „něco nezdá“, tak utíkejte k podologovi nebo někomu, kdo se o chodidla zajímá a navrhne vám optimální cviky pro konkrétní situaci. Podolog nebo odborník na chodidla vám dokáže vymyslet ucelený systém nápravy, případně vytvořit vložku do boty NA MÍRU! Ano, připlatíte si, ale co byste neudělali pro zdravá chodidla a potažmo záda??? Naučte se vy i vaše děti s chodidly cvičit, zajímejte se o ně a dopřejte jim dostatek prostoru a odpočinku. Cviky na chodidla jsou totiž většinou zábavné jak pro děti, tak pro rodiče!